6 powodów, dla których warto założyć sklep internetowy

Internet jest przestrzenią, w której spędzamy dziś wiele godzin i wykonujemy dużo różnych czynności. To tutaj oglądamy filmy i seriale, kontaktujemy się ze znajomymi czy też bardzo często dokonujemy zakupów. Jest to obecnie jedno z ulubionych miejsc służących do nabywania, a co za tym idzie również sprzedawania – ze względu na rosnącą popularność stwarza świetną okazję do prowadzenia biznesu online i osiągania przy tym wysokich zarobków. Dzięki szeregowi korzyści płynących ze sprzedaży internetowej możesz w szybkim czasie rozkręcić swój sklep i wypracować duże zyski.
Poniżej prezentujemy sześć głównych zalet posiadania sklepu internetowego. Zapoznaj się z nimi i nie zwlekaj – im szybciej założysz swoją działalność online, tym większy sukces w sprzedaży!

1. Rynek e-commerce to przyszłość

Statystyki pokazują, że handel e-commerce to obecnie najszybciej rozwijający się rynek na świecie. Ludzie przenoszą się do sieci, gdzie kupują o wiele więcej towarów niż w sklepach stacjonarnych. Powodów tej dynamicznej zmiany jest bardzo dużo. Dostęp do Internetu jest dziś powszechny, dlatego też każdy, bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania, ma możliwość dokonania zakupów online. Brak ograniczeń czasowych, dzięki którym sklep internetowy jest dostępny przez całą dobę przekłada się na wygodę klienta. Nie musi on kupować stacjonarnie w narzuconych przez sprzedawcę godzinach, lecz może w każdej chwili wejść w posiadanie pożądanego produktu tylko kilkoma kliknięciami. Do tego dochodzi również zaleta nieograniczonego czasu wyboru, dzięki której kupujący może przeglądać towar jak długo zechce, a przy tym i porównywać z innymi w prosty sposób. Ponadto może szybko przeczytać opinie innych klientów i przemyśleć swój zakup. W sklepach internetowych jest też większy asortyment, różne formy płatności oraz dogodne sposoby dostarczenia czy odbioru przesyłki.
Poza tym istnieje wiele innych opcji, które w sklepie stacjonarnym przeważnie rzadko funkcjonują, a sklepy internetowe oferują na każdym kroku. Są to przykładowo zniżki dla stałych klientów, zbieranie punktów za zakupy czy też spersonalizowane promocje i oferty towarów. Klient ma również okazję, by wśród ofert wielu e-sklepów znaleźć specjalistyczne i rzadkie towary z możliwością zwrotu produktów w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.
Wszystko to daje ogromną przewagę e-biznesowi. Nikt dziś nie obawia się już zamawiać w sieci najróżniejszych rzeczy – od produktów spożywczych, opon aż po telewizory. Dostawa pod same drzwi, często przy tym darmowa, czy łatwe zwroty pokazują, jak prosty jest proces kupowania online. Firmy prześcigają się w tworzeniu lepszych ofert dla klientów, którzy dzięki temu oszczędzają wiele czasu i kupują tak, jak im odpowiada.
Wymienione zalety pokazują też, jak szybko rozwija się branża e-commerce. Internet już teraz wiedzie prym w sprzedaży i wymianie towarów, a patrząc na statystyki i prognozy specjalistów rynkowych w najbliższych latach handel ten będzie się ożywiać jeszcze bardziej. Dobrze zatem pomyśleć o otwarciu sklepu internetowego już teraz, póki rynek temu sprzyja i nie jest przepełniony. Im później, tym gorzej będzie się przebić i nadążać za innymi. Ponadto niepewne czasy, w jakich żyjemy są kolejnym powodem przemawiającym na korzyść prowadzenia sklepu internetowego – dzięki działalności online możesz być spokojnym o to, że nawet w przypadku lockdownu czy innej trudności będziesz w stanie swobodnie sprzedawać swoje towary i nie stracisz klientów, w przeciwieństwie do tej samej sytuacji w przypadku prowadzenia sklepu stacjonarnego.

2. Sklep online równa się to dużo niższy koszt niż sklep stacjonarny

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy prowadzenie działalności sprzedażowej w sieci nie przekroczy budżetu, który przeznaczasz na sklep stacjonarny, to możesz spać spokojnie – jest zupełnie na odwrót. Sklep internetowy wiąże się z dużo niższymi kosztami utrzymania w przeciwieństwie do stacjonarnego. Ilość pracowników potrzebna do obsługi sklepu stacjonarnego jest nieporównywalnie niższa. E-sklep często wymaga zaangażowania głównie od osoby, która nim zarządza. Wiele procesów jest zautomatyzowanych, co pozwala na dobrą organizację pracy. Nie ponosisz również kosztów wynikających z wynajmu powierzchni czy utrzymywania punktów stacjonarnych. Są one wysokie, bo lokale powinny być usytuowane w atrakcyjnym miejscu, żeby klienci często tam zaglądali i kupowali towar. W przypadku sklepu internetowego nie ma takiej konieczności – wystarczy kreatywność i zaangażowanie, a pieniądze przeznaczane dotąd na opłacenie wynajmu mogą być z powodzeniem inwestowane w dalszy rozwój e-biznesu. To korzystna opcja zwłaszcza dla biznesu, który już działa, ma swój magazyn, pracowników i klientów. Otworzenie działu on-line będzie zatem tylko formalnością a zyskujemy dodatkowy kanał sprzedaży. Działalność sprzedażowa online jest nieporównywalnie mniej kosztowna, a wiele zamówień składana jest w godzinach wieczornych czy nocnych, kiedy Ty odpoczywasz.
Obecnie dużo sprzedawców internetowych działa poprzez dropshipping, który pozwala zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Wyklucza on konieczność pośredników i posiadania własnego magazynu na towary. Odpowiedzialność za wysyłkę towarów nie spoczywa na właścicielu sklepu, lecz na dostawcy (może to być hurtownia, producent czy też importer). Ma on asortyment, który interesuje właściciela sklepu i zawarłszy z nim umowę, to właśnie dostawca kompletuje zamówienie klienta i mu je wysyła. W ten sposób nie jesteś zobowiązany do zakupu towaru i magazynowania go, a rozliczasz się jedynie za te produkty, które sprzedałeś. Nie musisz też zatrudniać pracowników do pakowania paczek czy zawierać umów z firmami kurierskimi, bo wszystko odbywa się bezpośrednio. Jest to bardzo wygodne i dużo szybsze, naturalnie zasady sprzedaży i dostawy muszą być jasne dla kupującego a wszystkie procesy zawarte w regulaminie sklepu.

3. Nieograniczone grono klientów

Sieć internetowa jest przestrzenią bez granic. Zakupu można dokonać z każdego miejsca na świecie. Sklep internetowy nie jest więc przeznaczony jedynie dla osób z danej gminy, powiatu czy kraju. Umożliwia trafienie do użytkowników będących nawet na drugiej półkuli ziemskiej. W taki sposób tworzy się ogromne grono klientów, co powoduje, że rynek zbytu ciągle się powiększa, a popyt na towary nieustannie wzrasta.
Sukces sklepu internetowego jest jednak uzależniony od pracy i zaangażowania właściciela i osób nim zarządzającym. Samo stworzenie witryny sprzedażowej nie jest gwarancją zarabiania. Trzeba mieć pomysł, jak rozkręcić sklep i pozyskać klientów. Z pomocą przychodzą tutaj narzędzia analityczne, które są nieocenionym ułatwieniem w przewidzeniu preferencji klientów i ich nastawienia. Przedstawiają one wyniki sprzedaży sklepu, którymi można się śmiało kierować i uwzględniając je tworzyć swoją koncepcję sprzedażową. Jednymi z najpopularniejszych narzędzi są obecnie: Google Analytics, Microsoft Business Intelligence czy też Hotjar. Dzięki nim możesz w szybki i przejrzysty sposób poznać rezultat działań twojego sklepu online i na jego podstawie wyciągnąć wnioski w celu poprawy lub zwiększenia obrotów. Większość narzędzi jest darmowa, a żeby z nich korzystać wystarczy właściwa ich konfiguracja i oczywiście późniejsza analiza.

4. Znaczący rozwój i sukces marki

Marketing internetowy jest niezwykle ważny w procesie prowadzenia e-biznesu. Ma on bezpośredni wpływ na rozwój sklepu i jego powodzenie. Jeśli naprawdę chcesz rozkręcić swój sklep i zarabiać na nim pieniądze, to powinieneś pomyśleć o odpowiedniej reklamie. Internet umożliwia promocję pod różnymi kątami. Możesz posłużyć się ofertą reklam tworzonych w Google Ads czy Facebook Ads lub też zdecydować się na e-mail marketing albo reklamy w porównywarkach cenowych. Sposobów jest naprawdę wiele, a każdy z nich przyczynia się do budowy marki i zwiększania jej renomy. Reklamy przyciągną klientów do sklepu i zachęcą ich do zakupów. Wystarczy kreatywność i odpowiedni plan działania, a firma będzie się o wiele lepiej rozwijać i zyski sprzedaży automatycznie wzrosną.

5. Sprzedaż wielokanałowa

Dużym ułatwieniem w e-biznesie jest także możliwość sprzedaży poprzez wiele kanałów. Klienci mają bardzo różne upodobania w korzystaniu z witryn internetowych, dlatego też reklamowanie i umieszczanie towarów w różnych miejscach w przestrzeni online jest świetną opcją, by trafić do szerszego grona odbiorców. Możesz zdecydować się na połączenie sklepu na stronie www z innymi kanałami sprzedaży. Poprzez posiadanie jednego magazynu produktów Internet stwarza możliwość prezentacji oferty produktowej jednocześnie na kilku różnych serwisach, aukcjach czy marketplace’ach. Mowa tutaj na przykład o takich przestrzeniach jak Allegro, Shopee, Olx, Amazon czy też Facebook. Połączenie ich może odbyć się za pomocą narzędzi analitycznych. Dywersyfikacja sprzedaży i źródła przychodu jeszcze nigdy nie była tak prosta.

6. Swoboda w prowadzeniu biznesu

Działalność sprzedażowa w Internecie jest też świetną opcją biorąc pod uwagę fakt, że sam sobie jesteś szefem. Możesz zarządzać swoim sklepem kiedy chcesz i jak chcesz. Nikt cię nie sprawdza ani nie narzuca swojego sposobu myślenia – jesteś zależny wyłącznie od swoich pomysłów i upodobań. Handel internetowy wymaga pracy i poświęcenia, jednakże systemy do obsługi administracyjnej są proste i intuicyjne, przez co posiadanie sklepu i zarządzanie nim nie jest dziś wielkim wyzwaniem. E-biznes ewoluował na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo szybko i dzięki powszechnemu i łatwemu dostępowi jest ogromnym ułatwieniem oraz pomocą dla osób prowadzących własny biznes.

Czy sklep internetowy się opłaca? I to jak!

Podsumowując, działalność sprzedażowa w sieci jak każdy biznes wymaga zaangażowania i pracy. Stwarza jednak ogromne możliwości dla właściciela sklepu internetowego i przekłada się na duży wzrost wyników i rozpoznawalność marki. Z odpowiednim marketingiem i własnym wkładem pracy można w niedługim czasie osiągnąć naprawdę satysfakcjonujące dochody. Statystyki popularnych biznesów internetowych są świetnym przykładem na to, jak digitalizacja wspiera sprzedaż. W dobie tak szybko rozwijającego się Internetu, posiadanie kanałów sprzedaży on-line pozwoli Ci rozwijać się w kierunku, którym cały świat zmierza.