Smart Creation
13.9.2018

Dlaczego responsywna strona internetowa jest tak ważna?

Responsywna? Ale o co chodzi? No więc zaczniemy od początku, czyli co to znaczy, że strona jest responsywna. Taka strona swoim wyglądem jest dostosowana do rozmiaru wyświetlacza urządzenia, na którym jest wyświetlana. Można to porównać do układanki z puzzli, aby zobaczyć cały obraz musimy odpowiednio ułożyć wszystkie puzzle w całość, a więc wszystkie elementy układanki muszą ze sobą współgrać, aby otrzymać prawidłowy obraz.

 

Responsywność inaczej RWD

Może trochę to jeszcze rozwiniemy. Po zwyczajnym wpisaniu w Google hasła typu responsywność czy responsywna strona interneowa, Wikipedia podpowiada dokładnie tak:

„Responsive web design (RWD) – technika projektowania strony www, tak aby jej wygląd i układ dostosowywał się automatycznie do rozmiaru okna przeglądarki, na której jest wyświetlany np. przeglądarki, smartfonów czy tabletów”.

Oczywiście się z tym zgadzamy, w erze tabletów i smartfonów responsywna strona to wręcz mus. Pisaliśmy o tym co nieco w artykule NOWOCZESNA STRONA INTERNETOWA – CZYLI JAKA?. Odpowiednio przygotowana strona responsywna to jak wcześniej wspomniana układanka, która po ułożeniu wszystkich elementów jest prawidłowo ukazana dla odbiorcy.

 

Dlaczego to takie ważne?

Strona, który wyświetla się nam prawidłowo, czyli strona responsywna, jest przede wszystkim przyjazna dla oka, z przyjemnością się po niej poruszamy i jest to dla nas użytkowników Internetu ogromna wygoda. Możemy w pełni wykorzystać możliwości urządzenia na którym wyświetlamy stronę bez zbędnych frustracji typu: tej sekcji nie widzę, tutaj kontakt się nie wyświetla więc jak ma się skontaktować, a jeszcze tutaj nie zaczytała się prawidłowo galeria zdjęć.

 

Nie trać czasu na nerwy – zainwestuj w responsywną stronę.

 

Responsywna strona to też taka, która dostosowuje się do przeglądarki. To dość istotna kwestia, gdyż obecnie mamy spory wybór przeglądarek i każdy może korzystać z tej jaka akurat jemu odpowiada. Dostosowanie wielkości wszystkich elementów strony sprawia, że strona wyświetla się dobrze na urządzeniach z przeglądarką Chrome jaki i Safari, Opera, Firefox czy Internet Explorer przy różnej rozdzielczości ekranu.

Kolejna ważna kwestia to duża korzyść dla właścicieli takiej strony internetowej. Dlaczego? A dlatego, ze nie ma konieczności wykonywania kilku wersji strony dla różnych przeglądarek czy typów urządzeń tak aby wyświetlała się ona zawsze prawidłowo. Dzięki czemu taki właściciel może zaoszczędzić swoje pieniądze i przeznaczyć je na rozwój czy promocję firmy.

 

Responsywność strony to oszczędność czasu i pieniędzy

 

Ważny jest również fakt, że klikalne elementy strony na komputerze są zamieniane w elementy dotykowe dla urządzeń przenośnych. To oznacza zmianę wielkości konkretnego punktu na stronie, często też stosuje się mniej grafik i ozdobników aby przekaz był prostszy i szybszy.

 

Zalety responsywnej strony internetowej

Obecnie RWD to konieczność i tych kilka dodatkowych atutów to właśnie potwierdza.

 

Odkryj dlaczego strona responsywna się opłaca

 

  1. Pozycjonowanie – dzięki RWD można uzyskać wyższą pozycję w wyszukiwarce bo strony responsywne są promowane przez wyszukiwarkę.
  2. Czas ładowania się strony – responsywne strony internetowe są odpowiednio zoptymalizowane aby czas ładowania był jak najkrótszy, jednym ze sposobów na zmniejszenie czasu jest wykorzystywanie plików mniejszej rozdzielczości co sprawia, że strona wyświetli się szybciej.
  3. Liczba użytkowników – oczywiście ta liczba jest większa, dzięki komfortowemu użytkowaniu na każdym urządzeniu.
  4. Oszczędność pieniędzy i czasu – projektując stronę responsywną nie ma konieczności wykupowania wersji mobilnej starej strony www. W jednej cenie jest nowa strona i jej mobilny odpowiednik.

 

Czy widzisz te korzyści? Czy już wiesz dlaczego responsywna strona internetowa jest tak ważna? Jeśli Twoja witryna nie spełnia jeszcze wymogów Responsive Web Design – zmień to jak najszybciej!