Smart Creation
Smart Creation
emoji
18.7.2018

Emotikony czy emoji?

Buźki, minki, emotki, emotikony, czy po prostu uśmieszki – jak zwał, tak zwał. Każdy wie, że chodzi o żółtą ikonkę wyrażającą emocje, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że emotikony a emoji to nie to samo – oczywiście, ich znaczenie i przekaz są podobne, a wiele osób używa ich nazw wymiennie, lecz od razu można zauważyć pewne znaczne różnice. Z okazji Światowego Dnia Emoji postanowiliśmy przyjrzeć się temu ciekawemu zagadnieniu.

 

Uczta dla oczu

Nie od dziś wiadomo, że ludzie są wzrokowcami, a wszelakie treści jakie spotykają, dosłownie „jedzą oczami”. Fakt ten świetnie potrafi wykorzystać choćby przemysł reklamowy, który posługuje się różnymi formami graficznymi – od prostych plakatów czy banerów, aż po całe spoty reklmowe. Drugą tendencją, która przyczyniła się do popularności tych małych ikonek jest dążenie do upraszczania wszystkich systemów – w tym systemu porozumiewania się. Bo po co pisać stos linijek tekstu, aby wyrazić swoje emocje, kiedy w zamian można użyć jednego znaku graficznego?

 

Co było pierwsze – kura czy jajko?

Pierwsze próby wyrażania emocji w formie graficznej odnotowano w 1881 roku, kiedy to w magazynie PUCK ukazał się artykuł prezentujący cztery uczucia wyrażone jedynie przy pomocy pisanych znaków. Wyglądają znajomo, prawda? 😉 Jednak propozycje te okazały się za trudne do użycia i nieco wyprzedzały swoje czasy. Na nadejście ery emoji musieliśmy poczekać jeszcze chwilę.

 

emoji

Emotikony z magazynu PUCK.

 

Jak więc widać, emotikony pojawiły się jako pierwsze, a do ich utworzenia wykorzystuje się połączenia powszechnie znanych znaków dostępnych na każdej klawiaturze, takich jak nawiasy, dwukropki, średniki itd. Wyróżnia je także fakt, że są obrócone o 90 stopni. Kolejna próba wprowadzenia ich do powszechnego użycia przypadła na rok 1982, kiedy to amerykański naukowiec Scott Fahlam zwrócił uwagę na problem interpretacji intencji internautów i zaproponował wykorzystanie połączenia znaków : – ) do oznaczenia treści żartobliwej i : – ( do poważnej.

emoji

Emotikon to ciąg znaków, natomiast emoji – gotowy do użycia znak graficzny.

 

Popularyzacja

Jednak za twórcę emoji, jakie znamy we współczesnej formie, uznaje się Japończyka – Shigetaka Kurita. To on jako pierwszy zdecydował się na zaprezentowanie emotikonów w formie obrazkowej. Ich dalszy rozwój i rozpowszechnienie to rok 2010, kiedy zaczęto masować stosować kod Unicode w komunikatorach internetowych. Oznaczało to, że każdy z twórców aplikacji mógł dowolnie zaprojektować swoją ikonę, a do ciągu konkretnych znaków przypisane zostały ich odpowiedniki graficzne. W ten oto sposób, po wpisaniu np. dwukropka i okrągłego nawiasu otrzymywaliśmy graficzną interpretację znaków w formie uśmiechniętej buźki 🙂 . Unicode sprawił, że na telefonach różnych producentów te same ikonki posiadają różne wyglądy:

 

emoji

 

Każdy z producentów ma wpływ na wygląd swoich emoji, co powoduje znaczne różnice – nawet w obrębie jednej minki.

 

Oczywiście na przestrzeni lat wygląd emoji ulegał wielu metamorfozom, a dzisiaj wybór chociażby standardowego odpowiednika uśmieszku jest tak ogromny, że nie sposób zdecydować się na konkretny.

 

emoji

Rozwój emoji doskonale obrazują zmiany jakie zaszły w ich wyglądzie w kolejnych wersjach Androida.

 

Na koniec pytanie – pewnie zastanawiacie się dlaczego akurat żółta minka? Przypisuje się to inspiracji projektetem jaki wykonał artysta Harvey Ball na zlecenie dużego towarzystwa ubezpieczeniowego. W 1963 roku stworzył on zwyczajną żółtą kropkę z dwoma czarnymi punktami oznaczającymi oczy oraz szerokim uśmiechem, tzw. „Smiley”. Zadaniem grafiki było umacnianie postawy moralnej pracowników, jednak Smiley szybko stał się hitem, a następnie inspiracją dla nowych żółtych minek.

emoji

Smiley jest powodem, dla którego używamy właśnie żółtych emoji.

 

Emoji mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników, jednak jedno jest pewne – nieodwracalnie wpłynęły na sposób, w jaki obecnie się komunikujemy.