Smart Creation
09.7.2020

HTTP i HTTPS. Dlaczego warto posiadać SSL?

Adresy e-mail, telefony, numery kart kredytowych i hasła – to tylko niektóre z wielu osobistych informacji, jakimi dzielą się internauci podczas codziennego korzystania ze stron i sklepów online. Jak odpowiednio zabezpieczyć ich dane i zadbać o to, by zyskali zaufanie do Twojej witryny internetowej? W tym może pomóc m.in. protokół SSL!

 

SSL – co to jest?

Warto oczywiście zacząć od początku i odpowiedzieć na pytanie co dokładnie kryje się pod skrótem SSL? SSL (ang. ​ Secure Socket Layer ​ ) to nic innego jak internetowy protokół, który zapewnia szyfrowanie przesyłanych danych. Użytkownik może być więc pewien, że jego dane osobiste oraz hasła są chronione i nie zostaną one udostępnione nikomu innemu. Protokół ten został stworzony w 1994 roku przez firmę Netscape, a wraz z rozwojem internetu szybko stał się standardem, który jest obecnie używany przez strony i sklepy online na całym świecie. Obecność certyfikatu bardzo łatwo zauważyć, gdyż oznaczony jest on małą kłódką, która znajduje się obok linku, po jego lewej stronie. Natomiast sam adres witryny będzie zaczynał się nie od http:// lecz od https://.

 

Jakie podmioty powinny korzystać z SSL?

Każda strona internetowa zyska na wdrożeniu certyfikatu SSL, jednak istnieje kilka rodzajów witryn, dla których protokół ten jest szczególnie istotny. Są to przede wszystkim serwisy, w których użytkownicy dokonują płatności online – sklepy internetowe, portale aukcyjne oraz banki. Kolejnymi podmiotami, które powinny zadbać o bezpieczeństwo swoich witryn są serwisy administracji i urzędów publicznych, które oferują możliwość internetowego składania wniosków, podań, deklaracji i innych oficjalnych dokumentów. Certyfikat SSL przyda się również portalom, które udostępniają internautom opcję zakładania indywidualnych kont, gdyż często związane jest to z przechowywaniem szeregu wrażliwych danych, m.in. haseł, numerów telefonów i adresów mailowych.

Jak można zauważyć, protokół SSL jest kluczowy w przypadku wszelkich stron, które zbierają i przetwarzają prywatne dane internautów oraz realizują płatności online. Należy także pamiętać, iż od czasu wprowadzenia ustawy o RODO w 2018 roku administratorzy stron i sklepów online obarczeni są większą odpowiedzialnością, a wszelkie zaniedbania, które doprowadzą do wycieku lub kradzieży danych użytkowników mogą zostać uznane za ich winę.

 

 

Zalety posiadania protokołu SSL

Największą zaletą korzystania z protokołu SSL jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa danej witryny. Jeżeli strona nie posiada SSLa, to po jej otworzeniu w każdej przeglądarce niezwłocznie pojawi się komunikat, który oznajmia, iż serwis nie jest bezpieczny. Strony i sklep bez certyfikatu będą oczywiście nadal dostępne online, jednak użytkownik będzie musiał wyrazić dodatkową zgodę przed ich wyświetleniem. Jak można się domyślić, zdecydowana większość odwiedzających osób będzie bała się korzystać z takiej strony i szybko uciekną oni do konkurencji.

Obecność certyfikatu SSL wpływa więc również na poprawę wiarygodności strony u użytkowników i zwiększa ich zaufanie do marki. Dbałość o bezpieczeństwo rośnie wśród internautów wraz z każdym rokiem i zwracają oni uwagę czy witryny, które odwiedzają są odpowiednio chronione. Brak takiego zabezpieczenia może wpłynąć na to, że nie zdecydują się oni na skorzystanie z Twoich usług, a współczynnik odrzuceń poszybuje do góry. Warto pamiętać, że obecność protokołu SSL ma też pozytywny wpływ na pozycjonowanie danej witryny w wyszukiwarce, a samo Google przyznało, iż wspiera te strony, które posiadają certyfikat SSL.

A czy Ty zadbałeś już o bezpieczeństwo swojej witryny?