Smart Creation
narzędzia do zarządzania czasem
05.12.2018

Darmowe narzędzia do zarządzania czasem i planowania pracy

24 godziny to sporo, jednak każdemu zdarzają się dni, kiedy ten czas wydaje się niewystarczający. Co prawda doby nie wydłużymy, ale możemy pokazać Wam narzędzia do zarządzania czasem i planowania pracy, które ułatwią nieco życie i pomogą w efektywnej organizacji.

 

Listy, listy i listy

Najpopularniejsze i najprostsze narzędzie do zarządzania czasem i planowania pracy to oczywiście niezastąpiony duet – kartka papieru & długopis. Tym osobnikom, którzy jednak z powodzeniem gubią wszelkie papierowe listy, polecamy elektroniczne aplikacje, które zapewniają dostęp do notatek zarówno na telefonie, jak i komputerze. Narzędzi, które pozwalają na szybkie i wygodne tworzenie list jest oczywiście multum – Todoist, Remember The Milk czy Wunderlist to tylko niektóre z nich.

 

narzędzia do zarządzania czasem

Aplikacje oferują nie tylko proste listy zadań, ale także możliwość komentowania, udostępniania czy też ustawiania terminów i przypomnień.

 

Trello, Asana

To znane programy do zarządzania projektami, których można używać zarówno samodzielnie, jak i do pracy grupowej. Aplikacje pozwalają na tworzenie wielu projektów, które dzielone są na mniejsze zadania. Zaletą jest możliwość przypisywania osób do poszczególnych zadań, dodawanie terminów, priorytetów, komentarzy czy plików.

 

narzędzia do zarządzania czasem

Asana i Trello to popularne narzędzia do zarządzania czasem, z których korzysta wiele firm na świecie.

 

Kalendarz Google

Niedawne zmiany sprawiły, że Kalendarz Google nie tylko prezentuje się lepiej, ale także oferuje znacznie więcej interesujących funkcji. Do tworzonego wydarzenia możemy zaprosić gości, dodać lokalizację, opis, grafiki, linki, a także dołączyć załączniki, co przydatne jest choćby w przypadku spotkań projektowych.

 

Feedly

Dzięki takim apkom jak Feedly dostajemy spersonalizowane newsy, które pochodzą z naszych ulubionych blogów i witryn oraz dotyczą wybranych zainteresowań, tematów czy słów kluczowych. W ten sposób unikniemy codziennego przeglądania serwisów informacyjnych czy fanpage’y na Facebooku w poszukiwaniu interesujących nas wiadomości.

 

narzędzia do zarządzania czasem

Być może Feedly nie jest typowym narzędziem do zarządzania czasem, ale zdecydowanie się przydaje.

 

Evernote

Evernote to klasyka. Aplikacja ma mnóstwo zastosowań – możemy robić w niej notatki i dodawać znaczniki, dzielić się notatkami z innymi osobami czy wycinać fragmenty artykułów z sieci. Dużym plusem jest synchronizacja aplikacji na wszystkich urządzeniach.

 

Pomotodo, Tomato Timers

Tzw. technika Pomodoro jest powszechnie znana na świecie i polega na skupieniu się przez 25 minut na wykonaniu danego zadania. Po tym czasie nadchodzi 5-minutowa przerwa podczas, której nie robimy nic związanego z pracą – wychodzimy na świeże powietrze, rozmawiamy ze współpracownikami czy uzupełniamy kawę. Cykl praca-przerwa powtarzamy, a co pewien czas udajemy się na dłuższy odpoczynek. Z techniki tej możemy korzystać zarówno poprzez takie aplikacje jak Pomotodo czy Tomato Timers, jak i z pomocą zwykłego zegarka.

 

narzędzia do zarządzania czasem

Pomodoro to jedna z najczęściej wykorzystywanych technik zarządzania czasem.

 

RescueTime

Media społecznościowe mają oczywiście wiele zalet, jednak nikt chyba nie zaprzeczy, że potrafią zjadać czas jak nic innego. Scrollujemy Instagram, lajkujemy na Facebooku, oglądamy ulubione kanały na YouTube i nagle okazuje się, że dwie godziny gdzieś bezpowrotnie przepadły. RescueTime dokładnie zmierzy ile czasu spędzamy na poszczególnych stronach i przedstawi nam raport, dzięki któremu będziemy mogli podjąć odpowiednie działania i np. uruchomić czasową blokadę na daną stronę.

 

StayFocusedGo Fucking Work

No właśnie – blokowanie stron. To świetne rozwiązanie w przypadku, gdy nasza silna wola nie jest tak silna jak byśmy tego chcieli. 😉 Jesteśmy w stanie na określony czas zablokować dostęp do witryny czy aplikacji, która zjada nam czas, co najprawdopodobniej skłoni nas do zakasania rękawów i zabrania się za zadania, na które do tej pory nie mieliśmy czasu.

 

Ommwriter

Pisanie dłuższych tekstów wymaga skupienia (sami coś o tym wiemy 😉 ), a takie narzędzia jak Ommwriter pozwalają pracować nad tekstem bez żadnych rozpraszaczy. Brak powiadomień z innych aplikacji i stron, naturalne kolory i przyjazny dźwięk klawiszy sprawiają że pisanie w tym programie jest o wiele przyjemniejsze niż w standardowym Wordzie.

 

Oczywiście warto pamiętać, że zarządzanie czasem i organizacja pracy to bardzo indywidualne kwestie – niektórym wystarczy kartka papieru i długopis, inni zaś będą się wspierać nowoczesnymi rozwiązaniami. Wspomniane w tekście aplikacje mogą nam pomóc, jednak nie wykonają za nas danego zadania – z tym poradzić możemy sobie jedynie my.