Smart Creation
strona internetowa szablon
29.8.2018

Strona internetowa a szablon – jak dobrze wybrać?

Kiedy chcemy założyć własną stronę internetową zdarza się, że otrzymujemy mnóstwo ofert, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Jeśli jesteś osobą niezwiązaną z branżą, możesz mieć nad głową jeden wielki pytajnik, ponieważ nie czujesz żargonu technicznego i nie rozumiesz wszystkich informacji, jakie zawierają oferty. Która będzie najlepsza? Czy warto zainwestować więcej pieniędzy? A może każda kwota będzie wyrzucona w błoto, bo i tak nic z tego nie rozumiem? Spokojnie, tu przychodzimy z pomocą właśnie my! ?

 

Określ swoje cele

Po pierwsze, musisz określić do czego dany portal ma służyć, czyli czy będzie to prosta strona wizytówkowa, rozbudowana strona ofertowa, czy może zaawansowany system e-commerce, przez który będziesz prowadzić sprzedaż. W zależności od tego co wybierzesz, koszty projektu i jego zrealizowania będą się różnić, więc (po drugie) określ swój budżet. Po trzecie, pamiętaj, że strony nie tworzysz dla siebie, ale dla Klientów i użytkowników, więc zastanów się dobrze nad ich potrzebami oraz przekazem, jaki chcesz do nich skierować. Określając te trzy aspekty jesteś już w stanie wybrać odpowiednią ofertę i rozwiązanie techniczne, ale dalej nie wiesz które będzie najlepsze, prawda?

 

banking, buy, computer

Zdecyduj jakie przeznaczenie ma mieć Twoja strona – informacyjne, sprzedażowe, a może jeszcze inne?

 

Tutaj również pomożemy ? Tańsze oferty z reguły zapewniają całą szatę graficzną strony oraz jej układ, który jest oparty na gotowym szablonie – darmowym lub płatnym. Natomiast oferta z wyższej półki cenowej zawiera indywidualny projekt strony oraz rozwiązania techniczne, które są przemyślane i dostosowane bezpośrednio do Twoich potrzeb.

 

Strona w 5 minut?

Szablon, motyw, gotowa strona internetowa – to wszystko możemy określić mianem tzw. „gotowca” –  wybieram to, co mi się podoba, wymieniam wszystkie treści, ewentualnie zdjęcie i gotowe! Proste, prawda? Niestety nie do końca. Dlaczego? Ponieważ większość szablonów jest tworzona pod ludzi, którzy je wybierają, a nie dla osób, które będą rzeczywiście odwiedzać ich strony, co oczywiście jest ogromnym błędem. Niektóre szablony mają tyle różnych funkcji, że sama ich instalacja i konfiguracja to cały dzień pracy, nie wspominając już o fakcie, że istnieją motywy, które posiadają tzw. „furtki hakerów” służące do nieuczciwego pozycjonowania. Jak można się domyślić, nie są one bezpieczne. Na co w takim razie zwracać uwagę, jeśli chcesz mieć stronę internetową na szablonie?

  1. Sprawdzone źródło – kupuj tylko od firm specjalizujących się w projektowaniu szablonów (np. Theme Forest, Template Monster i podobnych). Zyskasz pewność i gwarancję, że szablon nie zawiera ukrytych niebezpiecznych skryptów i jest on profesjonalnie opracowany.
  2. Czytelność i dostępność – odpowiednia czcionka i kolorystyka to klucz do przyciągnięcia uwagi użytkowników, którzy będą w stanie łatwiej przyswajać treści. Zadbaj także, by strona była dostępna dla osób korzystających z różnych przeglądarek – zarówno nowszych, jak i starszych.
  3. Dostosowanie i responsywność – odpowiednio zoptymalizowana treść na stronie pozwala na kierowanie ruchem użytkowników, np. poprzez duże i wyróżniające się przyciski CTA (ang. call to action). Istotne jest także dostosowanie całego szablonu do urządzeń, na których jest wyświetlany, np. smartfonów i tabletów. Jeśli motyw nie będzie prezentował się prawidłowo lub gdy nie będą działały jego poszczególne funkcje i przyciski, użytkownik szybko opuści taką stronę.
  4. Tłumaczenie i wtyczki – nie wszystkie szablony posiadają polskiej wersje językowe. Przed zakupem koniecznie sprawdź czy szablon jest przygotowany do przetłumaczenia i czy część grafik, które się na niego składają nie zawiera tekstów. Sam szablon czasem nie wystarcza i niezbędny jest zakup różnych rozszerzeń systemu, tzw. wtyczek. Zorientuj się więc jakich wymaga Twój szablon.

 

Person Using Black And White Smartphone and Holding Blue Card

Responsywność strony to jedna z absolutnych podstaw.

 

Pamiętajmy, iż wybranie właściwego szablonu jest szalenie istotne, gdyż ma służyć on temu, aby jak najmniej w nim zmieniać. Co więcej, bardzo często możliwości edycji takiego szablonu są w dużej mierze okrojone.

 

Strona internetowa na szablonie czy nie?

Indywidualny projekt witryny to nic innego jak Twoja wymarzona strona internetowa stworzona od zera. Oczywiście spełnia ona wszystkie standardy prawidłowej strony internetowej, ale charakteryzuje się bardziej złożonym procesem powstawania. Na samym początku do pracy wymagany jest grafik, który zaprojektuje wygląd strony zgodnie z Twoimi określonymi wymaganiami. Następnie programista musi poświęcić swój czas na zakodowanie utworzonego projektu graficznego. Główną zaletą jest możliwość pełnej edycji strony – na każdym etapie projektowania możesz zgłosić poprawki i zmiany. Projekt wygląda tak jak Ty chcesz, a nie tak jak ktoś już go wymyślił. To świetne rozwiązanie jeśli chcemy, aby nasz serwis był wyjątkowy i dostosowany w 100% pod firmę i jej profil. Projekty są wówczas niebanalne i kreatywne. Z racji potrzeby stworzenia czegoś unikatowego wymagana jest oczywiście większa ilość czasu, co przekłada się także na cenę całego projektu.

 

assorted-color abstract painting

Indywidualna strona internetowa oferuje dowolność projektów.

 

Dla porównania – strona internetowa realizowana na szablonie posiada gotowy projekt graficzny oraz jest już przepisana na kod. To znaczy, że pomijamy pracę grafika oraz programisty, którzy w przypadku indywidualnej strony internetowej, wygląd ten muszą stworzyć i zakodować. To przekłada się w znaczący sposób na czas realizacji, ponieważ duża część pracy jest już wykonana przez kogoś innego, czyli autorów kupowanego szablonu. Uruchomienie takiej strony polega głównie na instalacji wszystkich wymaganych elementów oraz wdrożeniu treści wedle schematów jakie oferuje nam wybrany szablon.

Jest to dobre rozwiązanie, w przypadku gdy szablon wpasuje się w Twoje potrzeby i oczekiwania. Edycja i zmiany występują tutaj bardzo rzadko, dlatego, że jego zakup ma na celu głównie zaoszczędzenia czasu. Istotne jest także to, iż kupiony motyw może posiadać każdy – nie ma tutaj ograniczeń i wszyscy mają takie samo prawo go kupić i wykorzystywać na własnych stronach.

Jak dobrze wybrać? Chyba już wiesz ?