Smart Creation
system cms
11.4.2018

Dowiedz się czym jest system CMS!

Projektowanie oraz wdrażanie stron internetowych zdecydowanie najlepiej jest powierzyć doświadczonym specjalistom. Jednak jeśli chodzi o prowadzenie strony i dodawanie na nią treści to sprawa ma się już nieco inaczej – niewątpliwa większość osób woli sprawować nadzór samodzielnie. Z pomocą przychodzi właśnie system CMS!

 

Co to jest?

Pod tajemniczym skrótem CMS kryje się angielskie sformułowanie Content Management System, czyli system zarządzania treścią. Dzięki niemu jesteśmy w stanie dodawać najróżniejszą zawartość na stronę bez niczyjej pomocy. Możemy sprawić, że teksty, zdjęcia, filmiki, nowe funkcje oraz nawet całe podstrony pojawią się na naszym portalu w kilka minut. Zapewnia to kontrolę nad treściami oraz niweluje koszty utrzymania strony, ponieważ nie potrzeba do jej obsługi specjalisty – wystarczysz tylko Ty i Twój komputer.

 

system cmsSystem CMS pozwala użytkownikowi na samodzielne dodawanie treści na stronę.

 

Co wybrać?

Historia systemów CMS to już przeszło 20 lat ciągłej ewolucji dzięki, której dzisiaj można modyfikować nie tylko treści na stronie, ale także jej struktury. Na rynku można znaleźć właściwie setki systemów do zarządzania treścią. Sporo, prawda? Jednak bez wątpienia numerem jeden na świecie jest WordPress – korzysta z niego obecnie aż 29% stron internetowych. Nie można się zresztą dziwić – jest darmowy, oferuje ponad 1 500 szablonów, różne wersje językowe (w tym również i polską) oraz kilkadziesiąt tysięcy przydatnych wtyczek.

 

system cmsNajpopularniejszym systemem CMS na świecie jest WordPress.

 

Ogólnoświatowa popularność WordPressa jest znaczym plusem, ponieważ w sieci można znaleźć najróżniejsze fora, grupy czy poradniki skupiające się na tym systemie CMS. Jeśli więc w przyszłości napotkamy jakiś problem możemy być praktycznie pewni, że online znajdziemy rozwiązanie pasujące do naszego kłopotu. Oprócz WordPressa dostępne są m.in. takie systemy jak: Joomla, Drupal, ModX, ExpressionEngine, TextPattern, Concrete 5 i wiele innych. Jest w czym wybierać, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Co więcej – większość systemów jest darmowa!

 

system cms

Dzięki odpowiednim wtyczkom możemy dopasować stronę do naszych potrzeb.

 

Wtyczki

Oczywistym plusem systemów CMS jest także szereg dodatków, jakie można zainstalować na stronie, czyli tzw. wtyczek. Można w nich przebierać do woli i na bieżąco dołączać do portalu funkcjonalności, których potrzebujemy w danej chwili oraz które ułatwią nam pracę w przyszłości.

Ich instalacja zajmuje jedynie kilka minut, więc wszystkie nagłe potrzeby naszej strony mogą być szybko rozwiązane. Odnośniki do mediów społecznościowych, system komentarzy, pomoc w pozycjonowaniu, kopia zapasowa strony – to jedynie początek możliwości. Reszta zależy tylko od Ciebie.