Dlaczego aktualizacja sklepu/strony internetowej jest ważna?

Aktualizacja sklepu/strony internetowej jest kluczowa i wpływa na wiele różnych czynników. Przede wszystkim przekłada się na sprawne funkcjonowanie serwisu, jego wydajność i wygodę użytkowania zarówno dla właściciela, jak i odbiorców. By więc wszystko działało w odpowiedni sposób, należy regularnie aktualizować stronę internetową.

Po co właściwie dokonywać aktualizacji?

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym, czy aktualizacja jest konieczna bądź potrzebna, to na samym początku powinieneś zadać sobie pytanie, jak ważne jest dla Ciebie bezpieczeństwo własnej strony, a co za tym idzie – jej widoczność, dane (zarówno Twoje, jak i klientów) oraz wiarygodność. Aktywność online bardzo często poza wieloma pozytywami – typu zakupy bez konieczności wychodzenia z domu czy szybka i łatwo dostępna sprzedaż – ma też swoje negatywy. Ataki na stronę odbywają się wielokrotnie w ciągu dnia. Częstość tego zjawiska powinna być najlepszym argumentem skłaniającym do regularnego dokonywania aktualizacji oprogramowania. Świadomość tego, jak ważną rolę odgrywa bycie na bieżąco z aktualizacjami i ich dokonywanie jest kluczowe w przypadku prowadzenia strony bądź sklepu internetowego.

Argument dotyczący bezpieczeństwa wciąż nie przeważa szali w kwestii aktualizacji strony? Przyjrzyjmy się zatem konsekwencjom jej braku. Jest ich bardzo dużo, co można zauważyć na przykładzie wielu firm i biznesów zaatakowanych przez hakerów, a problem eskaluje każdego dnia właśnie przez zaniedbywanie regularnych aktualizacji. Przytoczmy potencjalne sytuacje.

1. Luki technologiczne wynikające z braku bieżącej aktualizacji są świetną okazją dla hakerów, którzy dopuszczają się każdego możliwego dla nich sposobu na przejęcie strony czy zawartości serwera, co skutkuje przechwyceniem danych bądź też złamaniem zabezpieczeń. W takiej sytuacji atakujący ma okazję do ewentualnej wysyłki spamu z danego serwera, przez co serwery pocztowe (m.in. popularny w sieci Gmail) będą wykluczać adres IP/domenę przechwyconej strony i rejestrować je na liście spamu. Z perspektywy biznesowej jest to bardzo problematyczne, gdyż poczta, która powinna trafić do Twoich odbiorców, zostanie przekierowana do folderu Spam bądź też w ogóle tam nie dotrze.

2. Efektem tego złośliwego zabiegu jest natychmiastowe pogorszenie wizerunku firmy i jej poważania – klient straci zaufanie do strony, która wygląda podejrzanie i będzie skutecznie ją omijał w obawie przed wrogim atakiem wymierzonym w jego kierunku. Nikt przecież nie chce współpracować ze sklepem, który jest źródłem infekcji.

3. Pozycja w wyszukiwarkach drastycznie spadnie, gdyż Google starannie odcina się od stron, które stanowią zagrożenie dla użytkowników. Zamiast więc cieszyć się z dużej ilości odwiedzin na swojej stronie, będziesz raczej obserwował szybki spadek notowań.

4. Ponadto Google wystosuje specjalny komunikat w postaci informacji o blokadzie strony, który będzie czerwoną lampką dla każdego potencjalnego odbiorcy. Użytkownicy nie będą w stanie przenieść się na stronę ze względu odgórnych ograniczeń, co tym bardziej odciśnie się krytycznie na wynikach odwiedzin i sprzedaży.

5. Wtargnięcie na stronę, którą zarządzasz, stanie się dla hakerów zielonym światłem do kradzieży danych z serwera. Będąc w ich posiadaniu, mogą wykorzystywać je poprzez użycie adresu e-mail należącego do właściciela przejętej strony. Jest to o tyle szkodliwe, gdyż wiąże się z konsekwencjami prawnymi i nierzadko procesami sądowymi o naruszenie godności użytkowników. W taką sprawę automatycznie włącza się policja, a proces wyjaśniania jej i podawania dowodów jest skomplikowany i opiera się o poważne zarzuty. W tej sytuacji jest to nie tylko problem natury biznesowej, ale i prawnej – klienci będą chcieli natychmiastowo odciąć się od źródła kłopotów, a właściciel strony może być pociągnięty do odpowiedzialności za czyny, których de facto się nie dopuścił.

6. Wyciek danych i wykorzystywanie przez hakerów przejętej strony to istny koszmar dla jej właściciela. W tak zaostrzonej sytuacji nie ma możliwości swobodnego poruszania się w obrębie własnego serwera, a każda aktywność będąca próbą odratowania strony może być skutecznie blokowana przez atakujących. Jedynym sposobem pozostaje usunięcie bądź zawieszenie strony do momentu, aż pozbędzie się ona wszystkich wirusów. Proces oczyszczania może zająć nawet kilka dni, gdyż wiąże się to ze skrupulatnym sprawdzaniem zabezpieczeń czy też plików znajdujących się na danym serwerze. Nierzadko zdarza się, że stronę trzeba zaprojektować od początku. Jest to związane z poniesieniem dodatkowych kosztów, jednakże chroni właściciela przed trwałą utratą danych.

Brzmi niedobrze? Zgadza się. Problemy napotkane w drodze odratowania strony takie jak zarzuty prawne czy dodatkowe koszty czyszczenia serwera są w zasadzie jednorazowe. Inaczej jednak sprawa ma się, jeśli chodzi o odbiór wśród potencjalnych klientów – ich zainteresowanie drastycznie spadnie, a zaufanie skierowane w stronę Twojej strony będzie ciężko – jeśli w ogóle to prawdopodobne – odzyskać. Aktualizacja jest prostą drogą do ustrzeżenia się przed atakiem hakerów. Z pewnością nie chcesz, by klienci poruszając się po Twojej stronie kliknęli w złośliwy odnośnik przekierowujący ich – jak to się często zdarzało – na strony zawierające treści pornograficzne lub inne niepożądane materiały. Takie sytuacje pojawiają się nagminnie, a hakerzy świadomi korzyści płynących z przejęcia dochodowego serwera nie przepuszczą okazji, by ją wykorzystać i w łatwy sposób zarobić. Regularne aktualizowanie strony uchroni ją przed takimi zabiegami ze strony cyberprzestępców.

Ponadto weź pod uwagę jeszcze raz najbardziej oczywisty skutek, jakim jest niższa pozycja w wyszukiwarkach. Ruch na stronie jest mniejszy, a nierzadko i zanika, transakcje są znikome, a do tego klienci unikają wchodzenia w kontakt z zainfekowanym serwerem. Sprzedaż szybko maleje i wkrótce równa się zeru. O ile sklep z produktami o dobrej renomie można ekspresowo rozkręcić, tak sklep o złej renomie będzie szybko stopował biznes. Ponadto proces usuwania skutków ataku zajmuje często nawet i kilka miesięcy. Podkreślić więc należy fakt, że aktualizacja serwera i oprogramowania gwarantuje bezpieczeństwo. Jak zostało wspomniane wcześniej – aktualizacja jest dobrym sposobem na spokój i ochronę przed złośliwymi atakami, trzeba więc dokonywać regularnego odświeżania systemu poprzez jej bieżącą wersję.

Aktualizacja równa się bezpieczeństwo

Przeczytawszy argumenty ukazujące skutki ataku w przypadku braku aktualizacji na serwerze, można się przerazić. I słusznie. Zapewne zastanawiasz się w tej chwili nad kosztami dokonania aktualizacji i kalkulujesz w głowie, ile Cię to wyniesie. Czy będzie to dodatkowym wydatkiem, który obciąży Twój portfel? Być może. Pomyśl jednak o tym, jak wiele zapłacisz – materialnie i psychicznie – jeśli stracisz kontrolę nad swoją stroną i będziesz zmuszony, by łożyć na odzyskanie jej, co może ciągnąć się miesiącami. Porównaj teraz oba wydatki. Aktualizacja jest niewątpliwie o wiele mniej kosztowna, a do tego utwierdza w przekonaniu, że nie zostaniesz narażony na ewentualny atak.

Co zyskujesz dodatkowo dzięki aktualizacji?

Poza zabezpieczeniem przed atakiem i niechcianym wyciekiem lub trwałą utratą danych możesz również oczekiwać dodatkowych benefitów wynikających z dokonania aktualizacji. Przede wszystkim spowoduje to, że będziesz na bieżąco z każdą nowinką technologiczną dzięki szeregu nowych funkcji i możliwości. Ponadto wynikiem aktualizacji jest wspomniane poprzednio bezpieczeństwo strony, a także usprawnienie nowej technologii.

Dokonywanie bieżących aktualizacji jest też lepszą opcją pod względem przyszłościowym – łatwiej jest wykonywać ją w mniejszych odstępach, niż po dłuższym okresie przeskakiwać wiele wersji naraz. Aktualizacje wychodzą z różną częstotliwością w zależności od potrzeby – czasem w ciągu roku może być ich osiem, a czasem tylko jedna. Jeśli decydujesz się na regularne aktualizacje, to zaoszczędzisz sporo czasu. Wykonywanie aktualizacji jeden lub choćby i dwa razy w roku trwa o wiele dłużej, gdyż jest dużo więcej do zmiany i nadzorowania. Jest to niezbyt korzystne, dlatego też rozsądniejszą opcją są regularne aktualizacje.

Aktualizacja to również dobry moment na zastanowienie się nad ewentualnym wizualnym odświeżeniem całej strony. Pomyśl, w jaki sposób chciałbyś ją uatrakcyjnić i tak odnowioną przedstawić potencjalnym klientom. Nowa kolorystyka layoutu czy wdrożenie aplikacji na urządzenia mobilne mogą być tym, co zyskasz przy okazji. Takie wizualne odświeżenie to niewątpliwie szereg korzyści i udogodnień – zarówno dla właściciela strony, jak i klientów. Nawet najdrobniejsza zmiana wyglądu guzika, układu na stronie czy kolorystyki wpływa pozytywnie na odbiorcę, dając mu poczucie, że serwis czy strona się rozwija, a właściciel o nią dba i w nią inwestuje. Takie wrażenie przekłada się na wzrost zaufania odbiorcy. Stworzony raz wygląd, nie powinien taki zostawać na zawsze – branża E-commerce jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się, dlatego stagnacja nie jest dobrze postrzegana.

Dzięki wizualnemu odświeżeniu wzrasta również zadowolenie klientów, którzy mogą wygodnie poruszać się po zaktualizowanej stronie i nie napotykają żadnych trudności czy problemów. Im łatwiej odnajdą się oni na stronie, z tym większą przyjemnością będą z niej korzystać i szansa na ich powrót jest o wiele większa. Tym samym osiągasz to, na czym głównie opiera się sprzedaż i sam marketing – satysfakcja klientów w użytkowaniu strony przekłada się znacząco na zakup umieszczonych na jej platformie produktów czy usług.

Jak sugerują specjaliści w branży sprzedaży – sukces marketingowy wiąże się z koniecznością odświeżenia strony internetowej. Jeśli prowadzisz sklep online, prędzej czy później będziesz zmuszony do podjęcia kroków w celu jego odnowienia. Osiąganie coraz wyższych wyników odwiedzin na stronie to efekt dbania o nią pod każdym kątem – nie tylko pod względem oferowanych produktów, ale i szaty graficznej oraz szeroko pojętych udogodnień informatycznych. Zależy Ci na coraz większych dochodach i notowaniach? Nie wahaj się – zainwestuj w aktualizację, a przy okazji w ewentualne odświeżenie wizualne i ciesz się wzrostem zainteresowania wśród swych odbiorców.

Proces aktualizacji całego serwisu

Jak więc dochodzi do aktualizacji całego serwisu? Początkowo specjalista wykonuje kolejno kopię sklepu i bazy danych, przystosowuje wybrany bądź odświeża stary szablon zgodnie z wymogami instalacji nowego oprogramowania oraz aktualizuje moduły sklepu w celu ich prawidłowej współpracy z wprowadzaną właśnie wersją najnowszą. Przedostatnim etapem wdrażania bieżącej aktualizacji są testy dokonywane na odświeżonej platformie. Są one konieczne do tego, by mieć pewność, że nic nie umknęło uwadze specjalisty i nie wyniknęły żadne niepożądane nieprawidłowości. Sprawdzane są zatem moduły, ogólne funkcjonowanie sklepu i inne dodatkowe elementy zainstalowane w trakcie aktualizacji. Będąc upewnionym w prawidłowym działaniu strony można śmiało przejść do ostatniego kroku tego procesu, jakim są przenosiny sklepu, czyli po prostu zastąpienie starej wersji nową.

Aktualizacja – co wziąć pod uwagę?

Zanim zdecydujesz się na dokonanie aktualizacji i przystąpisz do tego procesu weź pod uwagę, że coś może pójść źle. Z tego też powodu najlepiej w pierwszej kolejności zadbać o dane, którymi zarządzasz. Zachowaj szczególną ostrożność przed instalacją aktualizacji, gdyż zgromadzone dane mogą zostać utracone na stałe w przypadku ewentualnego niepowodzenia i próżno szukać sposobu na ich odzyskanie. Dobrą wskazówką jest więc uprzedni backup całego serwisu. Wykonaj go przed zastosowaniem rzeczonej aktualizacji. Pochopna instalacja z wykluczeniem backupu może być tragiczna w skutkach dla zawartości Twojej strony. Backup jest swoistą gwarancją w przypadku niepożądanego wypadku w trakcie aktualizacji dokonywanej samodzielnie.

Zaufaj profesjonalistom i czuj się bezpiecznie

Konieczność aktualizacji wykonanej przez specjalistę zapewne jawi się jako dodatkowy wydatek. Być może zastanawiasz się więc nad przeprowadzeniem instalacji na własną rękę. Jest to możliwe, jednakże bez wątpienia ryzykowne. Utrata klientów i zasięgów, kradzież danych czy konflikt nowej funkcjonalności z innymi wtyczkami na stronie (a tych jest cała masa), to tylko kilka przykładów niepożądanych sytuacji, jakie mogą wyniknąć w trakcie samodzielnej instalacji. Ponadto aktualizacja może wiązać się z dopasowaniem wyglądu sklepu do nowej wersji lub wymogów oprogramowania – o ile chcesz więc ją wykonać samodzielnie, musisz pamiętać również o warstwie graficznej, jeśli jakaś część aktualizacji będzie jej wymagała, a wtedy bardzo łatwo można narobić szkód w sklepie z poziomu klienta. Z pewnością dużo rozsądniejszą opcją jest powierzenie tego zadania programiście, który specjalizuje się w tej dziedzinie.

Dobrą opcją jest stały rodzaj współpracy. W tym przypadku specjalista czuwa nad daną stroną bez przerwy i wie, jaki jest jej aktualny stan. Dzięki temu ma możliwość, by szybko reagować na podatności krytyczne, nagłe sytuacje czy też publikowane w mediach komunikaty o wykrytych zagrożeniach. Dodatkowo programista jest nieustannie zaznajomiony z tym, co dzieje się w informatycznym świecie. Ułatwia to oprogramowanie Open Source, pośrednio tworzone przez programistów z całego świata, którzy monitorując system na bieżąco, zgłaszają wszelkie zagrożenia, luki czy też nowe możliwości. W ten sposób osoby z branży będące częścią tej globalnej społeczności mają informacje aktualne i bezpośrednie.

Pozostawienie aktualizacji w rękach profesjonalistów może wbrew pozorom pomóc Ci zaoszczędzić cenny czas. W jaki sposób? Prowadzenie strony internetowej wiąże się z koniecznością ciągłego dbania o nią. Jeśli chcesz, by Twoi klienci postrzegali ją w pozytywny sposób i chętnie do niej wracali powinieneś być czujnym i kontrolować jej stan. Jest to możliwe tylko i wyłącznie poprzez bycie na bieżąco, a to możesz uzyskać jedynie na drodze regularnych aktualizacji.

Podsumowując, instalację nowego oprogramowania warto powierzyć specjalistom z wielu różnych względów – przede wszystkim możesz być spokojnym jeśli chodzi o dane i zawartość swojej strony. Jako programiści posiadamy doświadczenie, które pozwala na bezproblemową realizację aktualizacji oprogramowania do nowej wersji. Dysponujemy również wiedzą nabytą w toku poprzednich instalacji, jak i czyszczenia strony z wirusów i złośliwych odnośników stworzonych przez cyberprzestępców – odpieranie ich ataków nie należy do rzadkości, można jednak im zapobiec poprzez regularne aktualizacje przyczyniające się do wzrostu bezpieczeństwa i poprawy pod względem wygody użytkowania strony.